Koupit vašemu dítku vysněnou hračku nebo se potěšit novým parfémem není vždycky jen radost. Spolu s nimi si totiž domů přinášíte i nebezpečné a neodbytné příživníky – ftaláty. Zbavte se jedovatého strašáka. Poradíme vám, jak na to.
Všichni známe ten pocit uspokojení, když se nám podaří výhodný nákup. Atraktivní vzhled, jednoduchá údržba, příznivá cena. Jenže jak se říká, na vrch huj a vespod fuj. Musíme se dívat i pod povrch.A právě tam se v případě plastových výrobků schovávají vady.
Ftaláty, nebo také estery kyseliny ftalové, se používají jako změkčovadla při výrobě plastů. Propůjčují jim měkkost, pevnost, průhlednost i odolnost. Najdeme je ve věcech každodenní potřeby, jako jsou:
- kosmetické přípravky – šampóny, deodoranty, parfémy, laky na vlasy,
- čisticí prostředky,
- oblečení, hračky, pastelky,
- stavební materiály – barvy, tapety, kabely, trubky,
- podlahové krytiny,
- zdravotnické potřeby,
- potraviny.
Jak jsou ftaláty časté, tak jsou škodlivé. Patří dokonce mezi nejškodlivější látky, proto jsou zařazeny na seznam zvlášť nebezpečných chemikálií.
Vinylové podlahy bez ftalátů s certifikátem Indoor Air Comfort Gold a Greenguard Gold - Lepené vinylové podlahy |
Při nákupu věcí z PVC sledujte jeho složení. Ftaláty se mohou ukrývat v podlaze, šamponu i hračkách pro děti.
Neplodnost i hyperaktivita
Jedovaté chemikálie, jako jsou ftaláty, nejsou pevně vázané na materiál, takže se uvolňují do svého okolí. Odtud se dostávají přímo nám do těla. Nejčastěji je vstřebáváme:
- vdechováním - uvolněné ftaláty jsou neviditelnou součástí vzduchu a prachu, který vdechujeme a dostáváme tak chemikálie přes plíce do krevního oběhu,
- potravou - ftaláty pronikají do potravin balených do PVC, což je třeba maso. I jejich konzumací vstřebáváme toxické látky do těla,
- kůží a sliznicí - škodlivé látky se nám dostávají těla přímým kontaktem s kůží nebo sliznicí, nejčastěji použitím kosmetických přípravků, mýdel nebo zdravotnických pomůcek.
Z přijatých škodlivin se 60 až 90 % z těla vyloučí během jednoho dne. Zbytek se však usazuje a hromadí v organismu, kde nás může vážně potrápit. Co mohou mít ftaláty na svědomí?
- u mužů snižují produkci testosteronu i spermií, a tím vedou k neplodnosti,
- omezují funkci ledvin a mohou ohrozit funkci plic,
- mohou způsobit rakovinu jater,
- vyvolávají astma,
- zvyšují riziko alergií a ekzémů,
- oslabují imunitu,
- mají negativní vliv na srážlivost krve,
- u dětí mohou způsobovat hyperaktivitu nebo obezitu.
Právě děti jsou jednou z nejohroženějších skupin. Škodlivé chemikálie totiž nejen vdechují, ale také jedí - často olizují hračky i věci, které k tomu nejsou určené. Tím se dostávají do přímého kontaktu s nebezpečnými jedy.
Evropská komise proto použití nejběžnějších ftalátů (DEHP, DIDP, DINP, DBP,BBP, DNOP) v hračkách a výrobcích pro děti do 3 let do určité míry zakázala.
Nízkomolekulární ftaláty (LMW) | Vysokomolekulární ftaláty (HMW) |
DEHP, DBP, BBP | DINP, DIDP |
Jsou nebezpečné. Evropská komise je zařadila do skupiny reprotoxických látek. Nesmí se z nich vyrábět hračky nebo kosmetika. |
Podle měření Evropské komise nepředstavují riziko. Přesto se preventivně omezuje jejich použití při výrobě věcí pro děti. |
Nejškodlivějším je DEHP, který patří mezi takzvané nízkomolekulární (lehké) ftaláty. Zdravotní rizika ale hrozí u všech ftalátů. Podle odborníků bychom se tedy měli vyhýbat oběma typům chemikálie. A nebojte - neznamená to, že nesmíte kupovat nic plastového. Existují totiž i jiná změkčovadla než ftaláty.
Použití ftalátů v hračkách pro nejmenší je zákonem omezené, přesto se vždy ptejte po složení.
7 tipů, jak bojovat proti ftalátům
Proměňte své bydlení na zdravější domov. Přinášíme pár rad, které vám pomohou ftaláty vyhnat z domu.
1. Uklízejte přírodně
Pokud jste zvyklí při úklidu používat rukavice, vyhněte se těm gumovým. Zvolte raději variantu z přírodního latexu, která neobsahuje škodliviny.
Buďte obezřetní i při výběru čisticích prostředků. Zvlášť nebezpečné jsou parfémované saponáty. Dají se přitom jednoduše nahradit. Dezinfekci koupelny zvládne ocet, ve směsi s olejem s ním vyčistíte i nábytek. Jedlá soda vás zase zbaví připálenin.
2. Vyměňte plastové nádobí
Chystáte dětem do školy svačiny do PVC krabiček? Vyměňte je třeba za silikonový box nebo svačinový sáček z polyetylenu a vyhněte se zbytečnému vstřebávání ftalátů.
Dívejte se v obchodě po složení, v dnešní době můžete koupit plasty i bez změkčovadel - takzvané alternativní polymery. Ty neobsahují plastifikátory, protože jsou samy od sebe pružné. Patří mezi ně například:
- polyetylen,
- polypropylen,
- polyreutan,
- silikon,
- etyl vinyl acetát
- nebo mnohovrstvé laminátové plasty.
3. Nakupujte na váhu
Jedním z přenašečů ftalátů jsou potraviny balené v PVC nebo potravinářských fóliích. Naučte se nakupovat na váhu, maso vám u řezníka rádi zabalí i do nezávadného papíru.
Obaly z PVC poznáte podle označení číslicí 3 anebo zkratky “PVC” v trojúhelníkové recyklační značce na spodní straně obalu či etiketě. Pokud chcete kupovat balené potraviny, zkuste se dívat po recyklovatelných obalech.
4. Vybírejte hračky pečlivě
Ftaláty i další škodliviny, jako je třeba formaldehyd, jsou často obsažené v hračkách pro nejmenší. Velkým testem v srpnovém čísle časopisu dTest neprošly ani pastelky.
Při výběru hraček se vždy ptejte na složení výrobku a po certifikátu nezávadnosti. Jestli si nejste jistí, sáhněte raději po hračkách ze dřeva nebo textilu, které ftaláty neobsahují.
Časopis dTest odhalil přítomnost jedů v 13 ze 17 testovaných značek pastelek. V 8 z nich se ukrývalo značné množství nebezpečných ftalátů.
5. Větrejte
Ftaláty nejčastěji vdechujeme přímo ze vzduchu, kam se uvolňují třeba z podlahy nebo trubek v bytě. Omezte hromadění škodlivin ve vzduchu pravidelným větráním. V létě nechte okna otevřená neustále. V zimě větrejte alespoň 3x denně kratší dobu.
6. Čtěte příbalové letáky u kosmetiky
Ftaláty se do těla dostávají přímým kontaktem s kůží nebo sliznicí. To nejčastěji hrozí při používání deodorantů, šampónů, laků na nehty, kolínských vod nebo parfémů. Při nákupu kosmetiky čtěte příbalové letáky. Na etiketách se ftaláty objevují pod zkratkami DEP (dietylftalát) nebo DBP(di-n-butylftalát).
7. Zdravá podlaha
S domácností bez jedovatých strašáků začněte pěkně od podlahy. Můžete vybírat i ze široké nabídky vinylových podlah, orientujte se přitom podle certifikátů zaručujících zdraví. V těch nejkvalitnějších podlahách se namísto ftalátů používají ekologická BIO změkčovadla z přírodních materiálů, navíc máte pod dohledem celé složení.
Řešením, jak se zbavit ftalátů, je výběr přírodní podlahy ze dřeva nebo korku. Zvolte i kvalitní vinylovou podlahu, která používá neškodná BIO změkčovadla.
Více o certifikátech i další tipy pro zdravou domácnost se zdarma dočtete v našem e-booku.
Přečtěte si také:
- Znáte koncept zdravé podlahy? Vyřešte časté problémy najednou
- Spoléhejte se na certifikáty nízkých emisí u výrobků pro domácnost
- Jak podlaha ovlivňuje (ne)zdravý spánek